کناف و سقف کاذب

پیچ کناف TN2.5

  • 1381

 

نصب کناف یکی از کارهای تخصصی در زمینه دکوراسیون داخلی ساختمان میباشد که نیاز به تجربه بالایی دارد.

معمولا شرکت کناف ایران در دوره های مختلف، سعی در بالا بردن دانش تخصصی نصابهای کناف کل کشور میکند وتلاش دارد، تا دانش به روز را به نصاب کناف انتقال دهد.

در کار نصب کناف پیچ های متنوعی مصرف میشود که بنا به طرح و شکل اجرا شده معمولا نصاب سفارش، میدهد.

پیچ سازه به سازه، پیچ سرمته، پیچ پنل و ... انواع و اقسام پیچ هایی هستند که در نصب کناف مورد نیاز میباشد.

البته گاهی نیز به دلایل قیمت و یا نبود جنسی، این پیچها به جای همدیگر نیز مصرف میشوند، ولی مطمئنا نصب کار با کیفیت لازم انجام نمیگیرد و از کیفیت نصب کاسته میشود.

یکی از بیشترین پیچ های مصرفی در نصب پنل های گچی، پیچ پنل میباشد که با نام تخصصی پیچ TN2.5   نامگذاری میگردد.

 

 

این نوع پیچ مخصوص اتصال پنل یا گچ برگ به سازه های زیر سازی شده میباشد.

شرکت های مختلفی پیچ TN را تولید مینمایند.

در این مقاله قصد داریم ویژگی های پیچ پنل را برسی کنیم و تعدادی از برندهای تولید کننده این پیچ را به شما معرفی نماییم.

پیچ TN2.5  همانطور که از نامش پیداست در طول دو و نیم سانتیمتر تولید میشود پهنای قسمت بالای پیچ 3.5 میلیمتر است و چهار سو میباشد. معملا نوک تیزی دارد و رزوه های آن به هم نزدیک هستند تا به راحتی در هنگام کار بتوان آن را تاحدی پیچ کرد که روی گچ برگ برجسته نباشد. در ضمن آن قدر داخل پنل فرو نرود که کاغذ روی پنل را پاره کند.

 

 

این پیچ ها شبیه به پیچ های ام دی اف سه سانت هستند، ولی کیفیت ساخت و طراحی آنها بسیار بالاتر از پیچ ام دی اف است.

معمولا تمامی پیچهای کناف موجود در کشور، محصول کشور تایوان میباشد.

این پیچ ها با پیچ کن برقی روی کناف کار میشوند و همگی در بسته های هزار تایی عرضه میشوند.

معمولا روی تمامی بسته ها یک سر چهار سو نیز وجود دارد که مخصوص اسکروگان است و به راحتی روی اسکروگان یا همان پیچ گوشتی مخصوص کناف جای میگیرند.

البته بعضی از برند ها مانند کی ام (KM) روی بسته ها یک جفت دستکش نیز گذاشته اند تا محصول خود را با اشانتیون دستکش، رد کنند.

این پیچ با برند هایی از قبیل کی ام (KM) اس اس بی ( SSB ) کناف ایران( KANUF) سام فیکس(SUM FIX) ای بی تی (ABT) تی تی اف(TTF) واسا (VASSA) مکس (MAX) و برندهای متفرقه دیگر در قیمتهای مختلف بسته بندی میشود.

بسیاری از همین برندهای نامبرده کیفیت خوبی برای پیچهای پنل هستند، ولی گاهی در همین برندها نیز پیچ های بی کیفیت وجود دارد.

از لحاظ ظاهری باید پیچ پنل، مشخصات زیر را دارا باشد:

  1. نوک کاملا تیزی داشته باشد به گونه ای که شما با فرو کردن نوک تیز آن به دست خود باید احساس کنید سوزن به دست فرو میرود.
  2. معمولا پیچهای خوب رنگ مشکی بسیار شفافی دارند و روغن مخصوص تولید را در خود دارند. (روغنی که در انتهای تولید به پیچ میزنند تا پیچ بدون هیچ گونه براده و گرد،  بسته بندی شود و در مدت زمانی که تا فروش در بسته است هیچ گونه آسیب و زنگ زدگی نداشته باشد. ) پیچهای بی کیفیت رنگ دودی دارند و کمرنگ تر از پیچ های مرغوب هستند.
  3. قسمت بالای پیچ و جایی که پیچ گوشتی در آن قرار میگیرد ، بایستی کیفیت خوبی داشته باشد. معمولا سر پیچها در بستهای بی کیفیت پر هستند یا به درستی سر پیچ کن قرار نمیگیرند.
  4. رزوه یا شیارهای مارپیچ روی پیچ باید بسیار تمیز باشند و از بالا به پایین یکنواخت نازک میشوند. در پیچ های خراب معمولا در وسط پیچ رزوه ها کمی برجسته هستند که شما مجبور میشوید برای پیچ کردن فشار زیادی وارد کنید.
  5. تعداد بعضی از بسته ها نیز از حد استاندارد (هزار عدد پیچ) کمتر هستند که این خود نیز باعث میشود شما هزینه بالاتری برای هر پیچ پرداخت کنید.
  6. معمولا در کارتن های پیچای بی کیفیت خورده آهن فراوانی در کف بسته وجود دارد که این خود نشان از عدم کیفیت دستگاههای تولید کننده پیچ میباشد.
  7. در قسمت بالای تمامی پیچ های یک بسته برند تولید کننده با حروف اختصاری حک میشود. ولی پیچ های نامرغوب و تقلبی معمولا بدون هیچ گونه آرم و برندی در روی خود پیچ تولید میشوند.

 

 

در آخر تاکید میکنید که سعی کنید برندهای مختلف را از فروشگاههای معتبر خریداری نمایید. بسیاری از فروشگاهها برندهای مختلف پیچ را در سالیان مختلف تست کرده اند و از وارد کننده معتبر خریداری میکنند و شما با خیال راحت میدانید که پیچ با کیفیت با قیمت مناسب خریداری مینمایید.

 

شما میتوانید از این قسمت نیز در سایت ، انواع پیچ های مختلف را سفارش دهید.

 

گاهی اوقات نیز پیش میاید که شما از برندی خاص پیچ تهیه میکنید و در بین چند بسته یک یا چند بسته خراب است.یعنی کیفیت یکنواختی وجود ندارد.

متاسفانه بعد از وضعیت بوجود آمده در اقتصاد کشور، بسیاری از واردکنندگان نامعتبر برای رد شدن محصول خود چندین نمونه پیچ را با هم مخلوط کرده و بسته بندی میکنند و شما کیفیت یکسانی در محصول نمیبینید.

به ازای هر بیست تا بیست و پنج متر کناف معمولا یک بسته هزار تایی پیچ پنل مورد نیاز است. پس سعی کنید پیچ TN2.5 را از جایی تهیه کنید که بهترین و مناسب ترین قیمت با بالا ترین کیفیت را در اختیار شما قرار دهد.

 

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

ثبت نام در خبرنامه