معماری و ساختمان

فراموشی معماری سنتی ایرانی

  • 997

معماری چند هزار ساله ایران همیشه مایه فخر و مباهات ما ایرانیان در سرار جهان بوده است. در همین راستا سالانه میلیونها گردشگر از نقاط مختلف دنیا برای دیدن سبک معماری ایرانی و بازدید از ساختمانهای قدیمی به کشور ایران سفر میکنند. مراکز دیدنی بسیاری از شهر های کشور ما مربوط به آثار باستانی و یا ساختمانهای قدیمی میباشد و بسیاری از شهر هایی که سابقه کهنی دارند از این سبک معماری بهره فراوانی برده اند. شهرهایی مانند یزد ، کاشان، اصفهان  ، شیراز و ... در خود بسیاری از ساختمانهایی را جای داده است که از لحاظ سبک معماری منحصر به فرد میباشد.

نکته قابل توجه در این بین همخوانی سبک معماری نقاط مختلف کشور با شرایط آب و هوایی ، فرهنگی،  اقتصادی و ... آن منطقه است.

در دوره اخیر با بی اهمیت شدن شهداری ها و دولت کم کم سبک معماری ایرانی به دست فراموشی سپرده شده است، و بسیاری از افراد در منازل و محل کار خود خواهان معماری مدرن و جدید میباشند.

 با توجه به این تقاضا متاسفانه اکثر طراحان و معماران با برسی معماری روز دنیا سعی در ارضا این تقاضا در مردم و مراجعین خود داشته اند.

البته این امر بسیار طبیعی است که در بازار کسب و کار تقاضا عرضه را تعیین کند، ولی باید متولیان امور فرهنگی و به ویژه دولت و شهداری ها برنامه های دراز مدت در حفظ معماری ایرانی داشته باشند.

قوانین  نیز در کاهش اهمیت معماری ایرانی سهم به سزایی داشته است

متاسفانه وقتی قانون به گونه ای طراحی شده که شما هر گونه خلاف و نوع ساختی را میتوانید انجام دهید و سپس با پرداخت جریمه، مجوز قانونی برای آن اخذ نمایید،  در واقع شرایط را برای هر گونه ساخت و ساز خلاف عرف و سنت ایران فراهم نموده اید.

در این شرایط چهره بسیاری از شهر ها بسیار عجیب و متفاوت شده و هر گونه سبک معماری در نما و داخل ساختمان ها مشاهده میشود.

در این میان طراحان معدودی سعی در ترکیب معماری سنتی ایرانی با معماری جدید نیز داشته اند که هنوز جای خود را در میان مردم باز نکرده است. با توجه به پیشترفته تر شدن جامعه ایرانی بسیاری از مزایای معماری ایرانی در حال برسی است و بسیاری از پروژه های دانشگاهی به این سمت پیش میرود .

شاید یک عزم همگانی و جدی باعث شود تا ما ایرانیان از ترکیب معماری خود با معماری روز جهان بتوانیم مانند سالیان دور سبک معماری خود را حفظ کنیم و در جهان حرفهای بسیاری برای گفتن داشته باشیم.

وظیفه تمام متولیان صنعت ساختمان در حال حاضر حفظ و حراست از این فرهنگ غنی و استوار است.

در مورد مسائل فرهنگی و اجتماعی مسلما هر شخص در جامعه باید به وظیفه خود عمل نماید.

شما کارفرمایان گرامی میتوانید در حین سفارش طر حهای خود از طراحان بخواهید تا از سبکهای مختلف ایرانی در طراحی خود استفاده نمایند. همین تقاضا باعث میشود تا گروه های معماری به دنبال راه حل و به روز کردن اطلاعات خود باشند و بتوانند ترکیبهای بسیار خوبی در ساختمان خلق نمایند و از اجزای معماری سنتی در ساختمان بهره بگیرند.

( در صورت نیاز به طراحی های به روز و کلاسیک به این قسمت مراجعه نمایید.)

در میان دولت و مجموعه هایی که متولی امر شهر سازی و ساختمان هستند نیز گاهی نمونه های بسیار خوبی به چشم میخورد که میتواند برای سایرین الگو باشد.

مسلما تعدیل هزینه ها و اقتصادی کردن طرحهای سنتی و نیز بروز کردن آنها در پیش برد این امر بسیار مهم است .

یکی از نمونه های کوچک این عزم و اراده در شهرستان بستک به وقوع پیوسته است در نصب چراغ های بلوار حافظ این شهرستان سعی شده است طراحی به گونه ای باشد که با معماری سنتی ایران همخوانی خوبی داشته باشد

در همین راستا شهردار بستک خبر داد: نصب پايه چراغ های بلوار حافظ با طراحی ويژه و با نمادی از معماری اصيل بستكی نصب گردیده است. به گزارش روابط عمومي شهرداري بستك ، سيد بدر آل عبائي با اعلام اين خبر اظهار داشت :بستك شهری كهن با سبك معماری منحصر بفرد می باشد كه در طی قرنهای متمادی، اساتيد و معماران خبره و نخبه ی این دیار، عالمانه و با دستانی هنرمند جلوه و شكوه ویژه ای به این شهر  بخشيده اند.

 

 

آل عبائي افزود:بر خود وظیفه دانستم ، با مشورت شورای محترم اسلامی شهر بستک و مشاوره و کمک جناب مهندس شهاب الدین ارفعی که از طراحان و معماران بنام و برجسته کشور می باشند، نماد خاصی از معماری بستکی را اجرا نماییم، و این امر با طراحی و ساخت پایه چراغ های معابر با نمادهای بادگیر و اشکالی برگرفته از سرستونها، پایه ستونها، طاقها و پنجره های با معماری اصیل بستکی در  یکی از  بلوارهای  ورودی شهر (بلوار حافظ) صورت گرفت و اثری ماندگار و در عین حال نو (به لحاظ اجرای یک اثر معماری بر روی چراغ معابر شهری ) به عنوان بخشی از هنر و معماری این دیار جلوه ای خاص به شهرمان بستك ببخشيم.

 

وي با اشاره به اينكه اين پايه چراغها توسط اساتید جوان و چیره دست بستکی ساخته، رنگ آمیزی و سپس در تاریخ چهارم تیرماه ۹۸ آخرین پایه چراغ  این بلوار نصب  شد. جا دارد از زحمات تك تك دست اندركاران اين پروژه علي الخصوص آقاي ابراهيم معروفي و همكارانشان كه اين اثر توسط ايشان ساخته شده تشكر نمایم. اميد است بتوانيم با همكاری مردم شريف بستك، شهرمان را روز به روز آبادتر و زیباتر سازیم.

لطفا ما را از نظرات ارزشمند خود آگاه نمایید.heartheartheart

 

انتهای پیام

 

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

ثبت نام در خبرنامه